Zel.am, akce Hamm-září 2006

Je čtvrtek 14. září, a já vyrážím ze Svinova pendolínem v 9:52, jedu poprvé pindíkem a tak jsem zvědavý jaké to bude...No, napoprvé se ČD moc neukázaly, za Olomoucí přestává pracovat klima a průvodčí nám nabízí přesednutí do jiného vozu. Jinak cesta probíhá dobře. V Ústí nad Orlicí zastavujeme a fíra podle mě 3x restartuje soupravu. Ptal jsem se na to průvodčí, ale přiznala jen jeden restart systému vlaku. No, asi nesmí mluvit. Nakonec tedy s 20 min. zpožděním dorážím do Holešovic. Přemýšlel jsem jak naplním svůj volný čas v Praze a rozhodl jsem se, projít trat z Holešovic přes Bubny na Masaryčku. Bubenské nádraží na mě dýchlo atmosférou starých časů, tamní pozemky ovšem dnes mají cenu zlata....
Ve 4 hodiny se setkávám s kámošem a jedeme do Chuchle s cílem projít spojku z Radotína přes tunel k mostu inteligence. Nakonec dojdeme až do Bráníka kde dáme večeři a unaveni jedeme do bytu na Letňany a spát, já ráno pokračuji v mé cestě mírnou oklikou do Německého Hammu a Pavel jde taky do práce.


Páteční ráno je slunečné a já vyrážím rychlíkem směr Plzeň kde chci přestoupit na R směr Chomutov. K mé velké smůle je zrovna výluka a já místo abych si projel dosud neprojetou trať, musím úsek Plzeň-Plasy absolvovat v karose....S mírným zpožděním se vydáváme z Plas směr Chomutov, hned za  stanicí Plasy je moc pěkný úsek s tunely a mosty, někdy se tam musím zajet podívat a udělat pár snímků. V Chomutově přestupuji na R směr Ústí nad L. kde přestoupím do narvaného R směřujícího na Liberec. Holt je pátek a frekvence je silná, naštěstí jedu jen 20 minut do Děčína. Z Děčína mám v úmyslu večer pokračovat Copernikusem do Německa, zatím mám ale spoustu času a tak oblékám bezpečnostní vestu a jdu pěšky směrem ke st.hr. Provoz je perfektní, jeden náklad za druhým se střídá s občasným prosvištěním nějakého toho EC...sluníčko svítí, no prostě paráda.Když fotím náklad z německa a zrovna stojím u návěstidla s návěstí volno, zastaví u mě náklad, cca 2000 tun, proč je mi záhadou, fíra vylez do okna, já se ho ptám co je, proč jako zastavil, on jen něco zamumlal a rozjel to směr německo!? Napadá mě jen že dělal zkoušku brzdy, tohle je v předpise, ale kdo ví proč vlastně brzdil? Zpátky se stáhnu motoráčkem blíže k Děčínu, přejdu po mostě a přes tunel na Děčín-východní nádraží, tam je to paráda, silná minulost uzlu Děčín je vidět na honosných budovách a rozlehlém kolejišti.... V každém případě jsem se rozhodl, že si někdy vyhradím 2 dny a řádně prozkoumám a nafotím děčínský uzel, včetně přístavišť.

Ale teď už je večer, můj NZ Kopernikus právě načas odjíždí do němec a já se vezu sním až do německého Hammu. Německá vlaková četa je perfektní, vlak je z Berlína povinně místenkový, průvodčí má dokonce seznam obsazených míst, které si dle aktuálního stavu odškrtává. Služby DB jsou na takové úrovni že průvodčí když vidí, že jsme v oddíle 4 lidé a vedle v oddíle jen 2, vybízí jednoho z našeho oddílu k přemístění, abychom měli větší pohodlí... Noční trasa vlakem na sedačku je  mírně nepohodlná, ale co se dá dělat, na lůžko 1200 nemám a lehátko za 600 se mi zdá taky drahé. Do Hammu dorážím v 5 ráno a jdu konečně pracovat na burzu , to je taky důvod proč jsem sem jel. Večer, když směřuji domů, bohužel nestíhám ICE do Frankfurtu, kde bych přesedl na noční rychlík do Prahy, a tak musím vzít alepoň zavděk posledním ICE nach Berlin. Tam ovšem musím čekat od půlnoci až do 5 hodin ráno. No, aspoň jsem si prohlídl nové berlínské Hbf. Když tam fotí o půlnoci vlaky a kolejiště, budím mírnou pozornost u místní ochranky a policie,  vše je ale ok. Nakonec se tedy opět Kopernikusem stahuji z Berlína do Prahy a potom  EC Praha do Ostravy. Má 4 denní expedice Hamm-září 2006 byla tímto ukončena.
Ještě pár poznatků, náklady akce: 800 km z km banky, 200,- místenka na klopidlo, 130,- místenka na Copernikus, a 152 Euro za německé Eurodomino, takže celkem to firmu vyšlo asi na 5200Kč.
Ještě něco k ČD: Úmyslně jsem se předem informoval na cenu místenky na Copernikus, bylo mi sděleno že 30 Kč, i když se mi to nezdálo a namítal, že to asi stojí více, přesto trvali oborníci na informační lince ČD, že stojí 30 Kč. Skutečnost byla ovšem 4 Eura, cca 120Kč. další poznámka je k socialismu na hlaváku v Praze...marně jsem hledal volnou úschovní skříňku, jdu tedy k přepážce podej a výdej zavazadel, abych se zeptal jestli je tady i úschovna...za sklem se sedí u stolu, pije se káva a vládne u 4-5 zaměstnanců velké veselí, asi 50 sekund mě u okýnka vesele ignorují a já si schválně vychutnávám jestli budu muset pozdravit první já nebo oni. Jakožto klient ČD očekávám že budu pozdraven jako první já, to se ale hluboce mýlím.....takže zdravím s poklonou jako první já a dozvídám se, že oni tam nejsou od toho, a mám si dojít na Massaryčku kde je prý soukromá úschovna. Dovoluji si navrhnout nadřízeným těchto zaměstnanců ČD jejich propuštění pro § 53....i když uznávám že odbory budou značně proti.....

Toliko Zel.am

Tak tímto jsem dorazil do Holešovic Holešovice Holešovice Bubny Bubny
Bubny
 
Bubny, vlevo trať směr Kladno Bubny
 
Bubny
 
Bubny
 
Bubny
 
Neggreliho viadukt      
  Massarykovo nádraží Massarykovo nádraží Hlavní nádraží  
      Velká Chuchle Velká Chuchle
Chuchelský tunel Chuchelský tunel     Chuchelský tunel
Chuchelský tunel Chuchelský tunel Chuchelský tunel Most inteligence  
Pivovar v Bráníku Bráník   Někde na trati Plzeň-Žatec Někde na trati Plzeň-Žatec
Kryry   Chomutov   blížíme se k Chomotovu
Chomutov

 

Chomutov

 

Chomutov

 

Chomutov

 

Chomutov

 

         
  Ústí- západ Děčín Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín

 

Děčín Prostřední Žleb Prostřední Žleb Děčín Děčín
         
Děčín Děčín Děčín Děčín Děčín
Děčín Děčín Děčín Děčín Děčín
Děčín Děčín-východ Děčín-východ Děčín-východ Děčín-východ
Děčín-východ Děčín-východ Děčín-východ Děčín-východ Děčín-východ
Děčín Děčín Děčín Berlín Hbf Berlín Hbf
Berlín Hbf Berlín Hbf Berlín Hbf Berlín Hbf Berlín Hbf
Berlín Hbf

 

Berlín Hbf

 

Berlín Hbf

 

Dresden

 

Bad Schandau
u státní hranice Copernicus se blíží k Děčínu      
    Ústí    
Index
    Praha hl.n Studénka